Amritsar, Punjab
GST No. 03AIRPS1792E1Z0
Call 08047638331 67% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 18 TON |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Auto GSM Control System | YES |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220V |
| Phase | THREE |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Net Type | Shade net |
| Yarn Material | HDPE |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Net Width | 6 m |
| Production Capacity | 20 Ton |
| Knot Type | Knotted |
| Control Type | PLC control |
| Color | Green |
| Country of Origin | India |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
A 20-Ton Shade Net Making Machine is a high-capacity Raschel knitting machine designed for industrial-scale production of shade nets. These nets are widely used in agriculture, construction, and various other industries to provide protection from sunlight and other environmental factors.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 20 Ton |
| Auto GSM Control System | YES |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 20 TON |
| Surface Treatment | Finished |
| Usage/Application | Can Be Used For Industrial Purpose |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220V |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Net Type | Shade net |
| Yarn Material | HDPE |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Net Width | 6.5 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Phase | Three |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | RAUNAQ |
| Phase | 3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 8 KW |
| Frequency | 50Hz |
Additional Information:
View Complete details