Amritsar, Punjab
GST No. 03AIRPS1792E1Z0
Call 08047638331 67% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Net Type | Shade net |
| Yarn Material | HDPE |
| Material | HDPE Plastic |
| Net Width | 3 m |
| Production Capacity | 10 Ton |
| Auto GSM Control System | YES |
| Capacity | 10 TON |
| Knot Type | Knotted |
| Country of Origin | India |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Power | 12 kW |
| Phase | Three |
A 10 Ton Green House Net Making Machine is a high-capacity industrial-grade Raschel knitting machine designed to produce large quantities of shade nets, commonly used in agricultural greenhouses to protect crops from excessive sunlight and pests. These machines utilize the warp knitting technique, specifically the Raschel knitting method, to create durable, flexible, and UV-resistant nets.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Net Type | Shade net |
| Yarn Material | HDPE |
| Material | HDPE Plastic |
| Net Width | 4.5 m |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Production Capacity | 15 TON |
| Auto GSM Control System | YES |
| Capacity | 15 TON |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 18 KW |
| Phase | THREE |
A 15 Ton Green House Net Making Machine is an industrial-grade warp knitting machine designed to produce large quantities of shade nets, commonly used in agricultural greenhouses to protect crops from excessive sunlight and pests. These machines employ the Raschel knitting technique, utilizing multiple guide bars and latch or compound needles to create durable, flexible, and UV-resistant nets.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3 Piece
Product Brochure
| Net Type | Shade net |
| Automatic Grade | Automatic |
| Yarn Material | HDPE |
| Production Capacity | 23 Ton |
| Net Width | 9 m |
| Automation Grade | Automatic |
| Auto GSM Control System | YES |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Power | 30 kW |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220 V |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 15 Ton |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Auto GSM Control System | Yes |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 15 Ton/26 days |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Color | Green |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 20 Ton |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Color | Green |
| Finish | Color Coated |
| Shape | Round |
View Complete details